‘NOEL BABA BİZİM NEYİMİZ OLUR’ KONULU SEMİNER DÜZENLEDİK

0

Davet ve Kardeşlik Vakfı Siverek Temsilciliği ve ilçemizde gençlere yönelik faaliyet gösteren Siverek Öğrenci Derneği işbirliğinde gençlere yönelik  “Noel Baba bizim neyimiz olur” konulu seminer düzenledik.

İlçenin Haliliye Mahallesinde bulunan dernek binamız konferans salonunda gerçekleştirdiğimiz seminere Siverek İlçe Müftüsü Mahmut Yıldızbaş konuşmacı olarak katıldı. ‘Yılbaşının dinimizde ve kültürümüzde yeri olmadığını belirten Yıldızbaş, “Noel kutlamak, Hristiyanlık dininin bir inanç sembolüdür. Yılbaşı kutlamalarında Noel baba ile temel olarak çocukların ve gençlerin zihin yapılarında hediye dağıtan aksakallı bir dede sembolü ile kendi Hristiyan ahlaklarını empoze etmeye çalışıyorlar. Bu bizim inanç sistemimizde olmayan bir yapıdır. Bizim dinimizde ve kültürümüzde bir hediye verilecekse bu ahlaki bir hediyedir.  Ve yine bizim bir rehberimiz olacaksa O da Hz. Muhammed (s.a.v)’ dir. Bunun için Müslümanlar bu gibi kutlamalara çok dikkat etmeli” diyerek gençlere uyanık olmaları hakkında uyarılarda bulundu.

Seminer ile ilgili açıklamalarda bulunan Siverek Öğrenci Derneği yönetim kurulu üyesi Ramazan Külye, ‘Öğrenci Derneğinin kuruldu günden beri sosyal ve kültürel anlamda sağlıklı bireyler yetiştirmeyi hedef aldığını’ belirterek: “ Biz, gelecek gençlerle gelecek sloganı ile yola çıktık. Bu anlamda gençlerimizi eğitim, kültür ve sosyal faaliyetler ile ülkemize, topluma ve ailelerine faydalı birey olma yolunda yetişmelerine yardımcı olamaya çalışıyoruz. Bugün bu semineri düzenlemedeki amacımız yılbaşı kutlamalarının kültürümüzde ve dinimizde yeri olmadığını gençlerimize kavratmak ve geçlerimizin zihinlerinde var olan yanlış algıları düzeltmektir. Geçlerimiz bu yaştan itibaren bunun yanlış bir şey olduğunu ve bunun batının bize empoze ettiği yanlış bir durum olduğunu kavrasınlar ve bunları çevrelerine anlatsınlar istedik. Nasıl ki batı bizim bayramlarımızı kutlamıyorlarsa bizim de onların bayramlarını kutlamamamız lazım. Mesela bizler şimdiye kadar kurban bayramında, bayram yapan ve kurban kesen bir batılı görmedikse bizlerinde yılbaşında bayram yapmamamız ve hindi kesmememiz lazım. ” dedi

‘Genç arkadaşlarımızı aramıza bekliyoruz’

Siverek Öğrenci Derneği tarafından öğrencilerin ahlak, kültür, eğitim, topluma ve ailesine iyi birey olma ve bunlar gibi özelliklerin dikkate alınarak her ay düzenli olarak seçilen ayın öğrencisi etkinliğinde bu ayın öğrencisi seçilen Nurullah Akelma yaptığı açıklamada: “Bugün buraya geldik. Çok güzel bir ortamdayız. İlçe Müftümüz bizlere Noel ile ilgili bir söyleşi yaptı ve bizleri bilinçlendirdi. Bazı şeylerin farkında olmamızı sağladı. Çeşitli etkinliklerle zamanımızı güzel şeylerle değerlendirdik. Bence bu tür programların çoğaltılması lazım. Böylece dışarıda madde bağımlılığı, sigara ve bunlar gibi kötü şeylere bulaşan arkadaşlarımızın bunlardan kurtulmasını sağlayabiliriz. Bu ayın öğrencisi seçildim. Çok mutluyum. Buradan tüm arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Vakitlerini kötü alışkanlıklarla geçirmek yerine bu tür yerlerde güzel ve faydalı etkinliklerde bize katılsınlar. Şunu da unutmayalım ki bu dünyanın, ülkemizin ve toplumumuzun geleceği bizleriz. Siverek Öğrenci Derneğinden, Sayın Müftümüzden ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. ” diye konuştu.

Program yapılan konuşmalar sonrasında öğrenciler tarafından hazırlanan tiyatro gösterimiyle son buldu

Comments are closed.