Bir dava eri, İslam için zindanlarda ömrünü fada etti.

0

21768450_1094750280658421_3599723877163268965_n

Mısır zindanlarından bir şehit daha Muhammed Mehdi Akif
Allah şehadetini kabul etsin.

Muhammed Mehdi Akif kimdir?

Müslüman Kardeşler’in kuruluş yılı olan 1928’de doğumuştur. İlk okulu Mansura, ortaokulu ise Kahire’de okuduktan üniversitede Hukuk fakültesinde okumuştur. Üniversite yıllarında İhvan’ın çeşitli kollarında görev almış daha sonra ihvan’ın öğrenci Temsilciliği görevini yürütmüştür. Mezun olduktan sonra ihvan’ın Uluslararası öğrenci temsilciği görevini yapmıştır. Bu vesile ile yurt dışında ihvan teşkilatlarının kurulmasında öncülük etmiştir.

1954 yılında Cemal Abdunnasır döneminde tutuklanan 40 bin ihvan üyesi gibi kendiside çeşitli sebepler gerekçe gösterilerek tutuklanmış, hapse atılmıştır. Çeşitli işkencelere maruz kalan üstad Akif, O dönemde ihvanın 2. Mürşidi üstad Hasan el-Hudeybi ve Seyyid Kutub ile birlikte cezaevi yatmıştır. 20 yıl hapis yattıktan sonra 1974’te cezaevinden çıktı.

Akif cezaevinden çıkar çıkmaz Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nda ki çalışmalarına kaldığı yerden devam eder. Teşkilatın Dış ilişkiler sorumlusu olur. Ancak bu kez de Mısır hükümeti tarafından Riyad’a sürgüne gönderilir.

Suudi Arabistan , Ürdün , Malezya, Bangladeş gibi ihvan’ın çalışmalarının olduğu ülkelerde hareketi güçlendirir. Türkiye, Avustralya , Mali, Kenya , Kıbrıs , Almanya, İngiltere ve Amerika’da teşkilat çalışmalarına başlar. Çalışmalarını ise sürgüne gönderildiği Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan yönetir.

1987’de tekrar Mısır’a döner. 1996’da Müslüman Kardeşler’de ki çalışmaları nedeniyle yeniden tutuklanır ve 3 yıl daha hapis yatar.

Daha sonra 2000’de Ihvan’ın Genel Mürşidi olur. 2009 yılına kadar bu görevini sürdürdükten sonra Yaşının ilerlemesi ve ihvan’da çağın şartlarına göre yeniliklerin önünün açılması için ihvan tarihinde ilk defa vefat etmeden liderliği üstad Muhammed Bedi’ye bırakarak ihvan’da bir nefer/asker olarak görevini yapmaya devam edeceğini ilan eder.
2011 yılında Tahrir meydanında başlayan olaylara cemaatin destek vermesini ilk günden itibaren savunup yönlendirdi.

2013’te Mursi’nin adaylığına olumlu bakmadı fakat Mursi Cumhurbaşkanı seçildikten sonrada yapılan her türlü saldırıya ve darbeye karşı İhvan ile birlikte hareket ederek Mursi’yi destekledi. Mursi, Bedii ve ihvan’ın diğer liderleri ile birlikte en başta tutuklananlardan oldu. Yaşlılığına rağmen Cezaevinde geçirdiği bu son 4 yıl boyunca çeşitli işkencelere maruz kaldı. Bu süreçte çeşitli hastalıkları çıktı ve defalarca kalp krizi geçirdi. Son kalp krizini 7 Ağustos 2017’de yaşadı. Cezaevindeki arkadaşlarının vedoktorlarının söylediğine göre 2 aydır hiçbir şey yiyemedi. Hükümetin bütün mercilerine duyurulmasına rağmen teçhizatlı bir hastaneye salı verilmedi.

Bugün gelen haber üzerine 22 Eylül 2017 akşamında cezaevinde şehid oldu. Allah(cc) şehadetini kabul buyursun. Bizlere de onların yolundan gitmeyi nasip etsin. Allah İslam düşmanlarını kahrı -perişan etsin.

BARIŞ OKTAY
DAVET MEKTEBİ DERGİSİ

Comments are closed.